16 Spotkanie z Fotografią – recenzja

Kolejne spotkanie za nami. Tym razem rozmawialiśmy o fotografii architektury. Temat dla wielu z nas bliski, ponieważ z architekturą spotykamy się na co dzień. Zamki, kościoły, kapliczki, domy, kamienice, bloki mieszkalne… Stare i nowe, opuszczone i pełne życia, zniszczone, odnowione i całkiem nowe.
Okazało się, że temat wcale nie jest prosty. Można fotografować bez przygotowania, spontanicznie np. podczas spaceru. Warto jednak wszystko wcześniej zaplanować. Jak to zrobić opowiedział nam Jan Renka.
Dowiedzieliśmy się jakim sprzętem najlepiej fotografować, jakich obiektywów używać, filtrów i akcesoriów. Specjalistycznym szkłem, z którego można korzystać jest obiektyw typu tilt/shift. Stosuje się go w celu uniknięcia efektu walących się budynków.
Pan Jan podkreślał m.in. ważną rolę statywu, który jest niezbędny w jego pracy. Niezwykle ważne jest również światło, pora dnia czy pora roku. Przekonaliśmy się, że warto czasem wrócić w to samo miejsce, by zrobić zdjęcie w bardziej słoneczny dzień, ponieważ słońce pomoże nam wydobyć ładniejszy kształt bryły. Zobaczyliśmy fotografie tego samego budynku zrobione o różnych porach roku.
Prowadzący zachęcał nas do świadomego kadrowania już na etapie robienia zdjęcia.  Fotografia krajobrazowa to szerokie kadry, ale warto też pamiętać o detalach architektonicznych, które dopełnią naszą „fotograficzną historię” danego miejsca.
Porozmawialiśmy również o retuszu fotografii (który w odróżnieniu do np. fotografii przyrodniczej jest tutaj wskazany), a także o fotomontażu. Pan Jan pokazał nam zdjęcia Tarnowskich Gór, które wykonał do kalendarza. W tym projekcie połączył zdjęcia ze starych pocztówek ze zdjęciami aktualnymi.
Na koniec poznaliśmy kolejną dziedzinę fotografii – fotografię 3D. Dowiedzieliśmy się co to są anaglify i stereopary. Zostały rozdane okulary 3D i mogliśmy zobaczyć fotografie, które „wychodziły” do nas z ekranu rzutnika.
Dla aktywnych zostały rozdane nagrody m.in. albumy z przepięknymi fotografiami naszego Prowadzącego.
Dziękujemy Panu Janowi za to, że przyjął nasze zaproszenie, podzielił się z nami swoją wiedzą, opowiedział o swojej pasji i przedstawił swój „dorobek” fotograficzny. Było nam niezwykle miło!
To było cudowne popołudnie wśród uśmiechniętych ludzi pełnych pasji. Kolejne planujemy 12.06 – już teraz rezerwujcie czas, bo warto 🙂

Katarzyna Bryk