2 Tarnogórski Festiwal Fotografii za nami
2 Tarnogórski Festiwal Fotografii, 29 i 30 września br. ponownie zagościł w Pałacu w Rybnej w Tarnowskich Górach.
Głównym celem imprezy było propagowanie tej dziedziny sztuki, ale i możliwość dzielenia się doświadczeniami, odnalezienie nowych być może inspiracji. Kiedy spotyka się tylu pasjonatów fotografii nie może być inaczej.
W ramach tej edycji zaprezentowanych zostało sześciu prelegentów, którzy poprowadzili wykłady – spotkania autorskie. Zgromadzona publiczność miała okazję poznać przekrój twórczości
zaproszonych artystów reprezentujących różne gatunki fotografii.
Dwudniowy program festiwalu, w sobotę, otworzył Andrzej Grygiel – fotoreporter Polskiej Agencji Prasowej, wcześniej współpracujący z wieloma wydawnictwami (m.in. Dziennikiem
Zachodnim), zdobywca prestiżowych nagród (w tym Grand Press Photo 2017 – 2 miejsce w kategorii Wydarzenia). Artysta zaprezentował fragmenty swoich reportaży, m.in. z 72 rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz „Ocaleni”, Strajku obywatelskiego, Czarnego protestu, ostatnich chwil kopalni Kazimierz -Juliusz i innych, opowiadając jak powstawały i jakie towarzyszyły temu emocje. Emocji nie brakło również na sali wykładowej.
Kolejnym prelegentem był Arkadiusz Gola – fotoreporter Dziennika Zachodniego w Katowicach, zdobywca wielu nagród fotograficznych, w tym nagrody za zajęcie I miejsca w kategorii
„sport” w konkursie prasowym Grand Press Photo 2017. Zajmuje się fotografią dokumentalną głównie rejestrując zmiany zachodzące w społeczeństwie na Górnym Śląsku po 1989 roku. Szczególnie interesują go miejsca związane z przemysłem ciężkim, co mogliśmy podziwiać podczas prezentacji. Jego zdjęcia znajdują się w zbiorach Muzeum Śląskiego, Muzeum Historii Katowic, Muzeum Miejskiego w Zabrzu, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Muzeum Miejskiego w Zabrzu, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Muzeum Umeni w Ołomuńcu.
Jak oddać na zdjęciu dziecięce emocje i zapanować nad energią maluchów? Jak uwiecznić beztroskę, radość dziecka? Na te pytania odpowiadał podczas swojego wykładu i prezentacji Adam
Wawrzyniak, artysta posiadający wieloletnie doświadczenie i bardzo ceniony w świecie fotografii dziecięcej. Z łatwością nawiązuje kontakt z dziećmi tworząc przy tym niesamowite ujęcia i obrazy.
Mocnym punktem jego fotografii jest przepiękna barwa i malarskie kadry. Jego zdjęcia zachwycają, a sam autor ujął wszystkich słuchaczy charyzmą, dowcipem i bezpośredniością.
Adam Wawrzyniak był ostatnim prelegentem pierwszego dnia festiwalu, a my już nie mogliśmy doczekać się kolejnego dnia.
Tym bardziej, że niedziela zaczęła się dla Gości i Organizatorów dość wcześnie, bo już o 8:00.
Na swój wykład zaprosiła Gosia Jurasz, fotografka o ogromnej wrażliwości estetycznej, co w pełni oddają jej zdjęcia. Początkowo fotografię traktowała hobbystycznie, wkrótce jednak stała się ona jej pracą, którą zresztą bardzo ceni i kocha. Gosia wypracowała swój własny styl, odznaczający się niezwykle ciepłym klimatem, pełnym delikatności i malarskiego piękna. Ponieważ jest perfekcjonistką, starannie dobiera tło, scenerię (najczęściej plenery), dba o właściwe światło, a swoich małych artystów traktuje wyjątkowo. Pytana o inspiracje powoływała się m.in. na rosyjskich fotografów.
Gosia Jurasz i Adam Wawrzyniak często współpracują ze sobą i tym razem również goście festiwalu mieli okazję uczestniczyć w dwugodzinnych warsztatach fotografii dziecięcej. Autorzy starali
się pokazać, jak klimatycznie i z duszą, a zarazem profesjonalnie sfotografować małych modeli. Zachęcali do prób, pytań, na bieżąco podpowiadali, jak rozmawiać z dziećmi podczas sesji, jak znaleźć odpowiednie światło. Szczególne podziękowania należą się młodziutkim modelkom, które dzielnie i bardzo chętnie pozowały oblegającym je fotografom.
Ze świata fotografii dziecięcej przenieśliśmy się do nie mniej magicznego świata fotografii pejzażowej Karola Nienartowicza. Artysta ma w swoim dorobku kilka wystaw, publikacji we wszystkich wiodących mediach opiniotwórczych w Polsce, periodykach górskich i podróżniczych, wygrane i wyróżnienia w konkursach krajowych i zagranicznych, występy w telewizji. W 2018 r. ukazała się moja debiutancka książka o fotografowaniu w górach Górskie wyprawy fotograficzne. Karol Nienartowicz łączy pasję fotografowania z pasją podróży trekkingowych po górach. Najlepiej czuje się w miejscach dzikich i dziewiczych, odludnych i trudno dostępnych, gdyż tam z dala od ludzi może „złapać” najlepsze poranne i wieczorne światło. W swoich fotograficznych podróżach odwiedził ponad 40 krajów na 4 kontynentach. Największym sentymentem darzy jednak Karkonosze, w których się wychował i mieszkał 28 lat.
Mocnym zakończeniem 2 edycji Festiwalu był Marcin Dobas, fotograf National Geographic Polska specjalizujący się w fotografii podróżniczej, krajobrazowej, przyrodniczej oraz podwodnej. W 2015 roku wraz z wydawnictwem National Geographic ukazała się książka jego autorstwa „Fotowyprawy, czyli dziewięć opowieści o fotografii”. Artysta odbył wiele fascynujących podróży, co
uwiecznił na swoich fotografiach z takich miejsc jak Svalbard, Nowa Zelandia, Norwegia, Tajlandia, Nepal, Malezja, Szwecja, Finlandia, Grenlandia, Maroko, Egipt, czy Wielka Brytania koncentrując się na fotografowaniu dzikiej przyrody i krajobrazów. Jego zdjęcia są publikowane w różnych miejscach Świata w magazynach, książkach i kalendarzach. Fotowyprawy Marcina Dobasa z założenia dają czas na robienie zdjęć, największą wagę przykłada się do tego aby w ciekawym miejscu znaleźć się o odpowiedniej porze i gdy światło jest najlepsze, a cały program jest dostosowany do potrzeb fotografów.
Dziękujemy wszystkim za liczną obecność podczas wykładów, prezentacji i warsztatów. Spotkania z Wami dają nam energię do pracy nad kolejnymi edycjami.
Ogromne podziękowania składamy wszystkim Sponsorom, Partnerom i Patronom, to Wasze wsparcie pozwoliło nam zorganizować to wydarzenie!
Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami podczas tych dwóch dni, mocno wierzymy, że przybliżamy sztukę fotografii kolejnym odbiorców. Tegoroczna edycja Tarnogórskiego Festiwalu
Fotografii dobiegła końca i żegnamy się z żalem, jednocześnie obiecując: do zobaczenia za rok!
Obejrzyj relację fotograficzną z imprezy na stronie Izabela Motylek Fotografia