Pierwsza edycja Tarnogórskiego Festiwalu Fotografii za nami!

fot. Izabela Tobór

Tarnogórski Festiwal Fotografii odbył się 14 i 15 października w cudownych wnętrzach Pałacu w Rybnej.

To było pierwsze tego typu wydarzenie w Tarnowskich Górach. Podczas dwóch dni goście mieli możliwość uczestnictwa zarówno w warsztatach fotograficznych jak i wykładach prowadzonych przez znanych fotografów.

Sobota rozpoczęła się wykładem Veroniq Zafon o akcie artystycznym i fotografii tańca, któremu towarzyszył oczywiście pokaz zdjęć.
Następnie Sławek HESJA Krajniewski opowiedział o fotografii lotniczej dosłownie w odlotowym stylu. Uczestników tego panelu porwał nie tylko wspaniałymi fotografiami i filmami ale także ogromną dawką pozytywnej energii.

Fotografia dziecięca i noworodkowa to niezwykle wdzięczna ale i trudna dziedzina fotografii. O jej tajnikach opowiedziała w kolejnej części wspaniała fotografka, autorka warsztatów – Monika Serek. Całkowicie spontanicznie, po dwugodzinnej prelekcji wokół Moniki stworzyła się grupa zainteresowana dodatkową wiedzą i poznaniem bliżej Moniki- rozmowy trwały w otoczeniu Pałacu jeszcze przez kilka godzin!

W oczekiwaniu, aż zajdzie słońce i zrobi się ciemno, z rąk Burmistrza Miasta Tarnowskie Góry, dzieci odebrały wartościowe nagrody za zdobycie I, II i III miejsca w konkursie fotograficznym”Moje Tarnowskie Góry”, który zorganizowany został na tydzień przed Festiwalem. Wręczone zostały również 3 nagrody publiczności i jedno wyróżnienie – to za fotografie, które najbardziej podobały się internautom.

Zakończeniem dnia były warsztaty z lightapintingu prowadzone przez Przemysława Jakubczyka z firmy Olympus Polska. Celem warsztatów było oczywiście pokazanie sposobów na malowanie światłem, a także wykorzystanie do tego aparatu Olympus.

 

Drugi dzień I Tarnogórskiego Festiwalu Fotografii tj. niedziela, rozpoczął się warsztatami z fotografii portretowej prowadzonych przez Jakuba Kaźmierczyka – autora licznych poradników o fotografii, jak również jednej z największych w Polsce baz wideoporadników o postprodukcji zdjęć. Aby uczestnicy zdobyli jak największą wiedzę teoretyczną i praktyczną, grupa warsztatowa została ograniczona do 15 osób, które pracowały z dwoma modelkami. Warsztaty miały odbywać się we wnętrzach Pałacu w Rybnej, ale ze względu na piękną pogodę, która nam towarzyszyła – odbyły się w plenerze.

Warto dodać, że miejsca na warsztaty zostały zajęte w ciągu niespełna 60 sekund od momentu opublikowania formularza zapisowego!

Gdy minęło południe, swoją prelekcję rozpoczął Bartek Barczyk – tarnogórzanin, który od 2013 roku jest oficjalnym fotografem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Wcześniej przez 12 lat był fotoreporterem Gazety Wyborczej.

W świat  fotografii przyrodniczej oraz makrofotografii przeniosła nas Magdalena Wasiczek – artystka, która jako pierwsza w Polsce wygrywając międzynarodowy konkurs w Anglii otrzymała tytuł International Garden Photographer of the Year 2012 a w roku 2015 powtórzyła ten sukces.
Podczas prelekcji Magda pokazała swoje przepiękne prace, a także opowiedziała o tym jak powstają i za pomocą jakiego sprzętu.

Zakończeniem Festiwalu Fotografii był wykład Jakuba Kaźmierczyka, który w dużej części skupił się na tym, aby uczestnikom przekazać wiedzę dotyczącą postprodukcji. Wszystkie kroki, które sam wykonuje przy tych czynnościach przedstawił na przykładzie fotografii, które powstały niedzielnego poranka podczas warsztatów.

Podczas Festiwalu była możliwość testowania sprzętu fotograficznego marki Olympus.

Całość wydarzenia odbyła się pod honorowym patronatem Pana Arkadiusza Czecha – Burmistrza Miasta Tarnowskie Góry.

Festiwalowi towarzyszyła również wystara fotografii Członków Tarnogórskiej Grupy Fotograficznej.

Sukces wydarzenia

Podczas dwóch dni Festiwalu, Pałac w Rybnej odwiedziło kilkaset osób, z czego na samej prelekcji Moniki Serek gościło ok. 250 osób.
Uczestnicy mogli poznać osobiście i wymienić się doświadczeniem z 6-cioma znanymi fotografami zajmującymi się różnymi dziedzinami fotografii. Każda z prelekcji trwała ok. 2 godzin, co jak się okazuje i tak nie było wystarczająco – uczestnicy mogliby słuchać w nieskończoność, a prowadzący opowiadać do zdarcia strun głosowych 😉

W trakcie Festiwalu uczestnicy wypili ok. 300 kaw, które dzięki uprzejmości Cafe Silesia – Gryfny Kafyj dostępne były za darmo!

Raz jeszcze pragniemy podziękować wszystkim prelegentom i przybyłym gościom za uczestnictwo w I Tarnogórskim Festiwalu Fotografii.

Dziękujemy również tym, którzy uwierzyli w nasze działanie i ofiarowani ogromne wsparcie – finansowe, rzeczowe i merytoryczne:

 • Pałac w Rybnej
 • Urząd Miasta Tarnowskie Góry
 • Miejski Ośrodek Kultury w Miasteczku Śląskim
 • blu-vision.pl
 • fotozakupy.pl
 • Office Support
 • Transtim
 • wramach.pl
 • Szkoła Językowa BeClever
 • Cafe Silesia
 • Olympus Polska

Kłaniamy się Wam nisko i…. do zobaczenia za niespełna rok! 🙂