Relacja z 30 Spotkania z Fotografią
Za nami 30 Spotkanie z fotografią. Naszym gościem był dokumentalista, absolwent Szkoły Filmowej w Łodzi oraz Instytutu Twórczej Fotografii w Opavie – Bartłomiej Zylla. Tematem spotkania był fotokast.
Dla większości uczestników temat był nieznany, tajemniczy, ale już po krótkim wstępie Bartka okazał się niezwykle interesujący.
Fotokast to rodzaj multimedialnego reportażu, hybryda która łączy w sobie elementy „starych nośników” informacji. Powstał on w wyniku rozwoju technologicznego i w zupełnie nowej formie łączy w sobie zdjęcia, nagrane dźwięki, wideo czy muzykę i grafikę. Fotokast może funkcjonować jako niezależny fotoreportaż, dzięki któremu możemy opowiedzieć ciekawą historię jednocześnie za pomocą zdjęć i dźwięków. Każda taka historia powinna zawierać ciekawą fabułę i interesujących bohaterów. Może przedstawiać punkt widzenia osoby opowiadającej.
Na początku mieliśmy okazję zobaczyć fotokast Kuby Dąbrowskiego pt. „Afganistan jest daleko”, który jest opowieścią o codziennej wojskowej rutynie. Kuba opowiada jak wygląda „zwykły” dzień żołnierza na misji, jak reagują ludzie na pojawiający się patrol, o prezentach i rozmowach z lokalną społecznością. Wszystko widzimy na zdjęciach i filmach, dzięki czemu czujemy się bliżej opowiadanej historii.
Kolejny fotokast to „Ostatni skok Adama Małysza” autorstwa Adam Lacha. Pokazuje on ostatni skok narciarski naszego wyśmienitego skoczka Adama Małysza, którym zakończył swoją karierę. To pięciominutowy film pokazujący jak dziesiątki tysięcy fanów żegnały swojego mistrza.
Fotokast „Miejskie konie” otrzymał I miejsce w kategorii „Fotokasty” w konkursie Grand Press Photo 2011. Jego autor Piotr Małecki pokazuje los irlandzkich koni. Gdy Irlandia zachłysnęła się dobrobytem, posiadanie konia było oznaką sukcesu. W czasie kryzysu 10-20 tys. koni zostało porzuconych przez właścicieli. Wstrząsające momentami obrazy ukazują błąkające się po ulicy, wychudzone, bezpańskie konie. Część z nich wpadła w ręce młodzieży, która trzyma je na trawnikach i w ogródkach.
Rafał Milach objechał Islandię drogą, która okrąża wyspę. Z tej podróży powstał fotokast, który jest pewnego rodzaju dziennikiem z tej podróży pokazującym współczesną Islandię i jej mieszkańców.
Wszystkie wyżej opisane fotokasty były rodzajem inspiracji dla naszego prowadzącego. Na koniec mieliśmy przyjemność zobaczyć jego dwie własne realizacje.
Pierwszą z nich był fotokast pt. „Podobo mi się to”, który opowiada o Panu Herbercie, który stworzył kilkanaście elewacji z wykorzystaniem odpadów z fabryki porcelany i tak powstały „domy z talerzy”. Autor pokazuje nam z fotokaście bohatera na zdjęciach i krótkich filmach, a całość dopełniają fragmenty jego prawdziwych wypowiedzi. Mieliśmy okazję poznać szczegóły realizacji tego multimedialnego reportażu.
Na koniec fotokast „Meter nad ziymiom”, który został nagrodzony w konkursie „Obiektywnie śląskie”. Historia Pana Piotra, emerytowanego górnika, który codziennie (czasem nawet kilka razy dziennie), uzbrojony w siekierę porządkuje las. Znalezione śmieci pakuje do wiader, które przyczepia potem na ramę swojego roweru. Bartek opowiedział nam o 5-godzinnym wywiadzie z Panem Piotrem, a jakież było nasze zdziwienie kiedy okazało się, że nasz bohater jest obecny na sali. To była prawdziwa niespodzianka. Pan Piotr jak sam o sobie mówi jest w 100% panem własnego czasu. Problemem byli dla niego ludzie, którzy widząc go odwracali wzrok, bali się go. Na spotkaniu powiedział nam: „problem, z którym borykałem się 11 lat Bartek rozwiązał w 2 minuty”.
Teraz ludzie patrzą na niego zupełnie inaczej. Niespełna 2 minutowy fotokast okazał się magicznym eliksirem, a Pan Piotr będąc w lesie czuje, że żyje i „idzie meter nad ziymiom”.
Bardzo dziękujemy Bartkowi za wprowadzenie nas w temat fotokastów. Rozpoczęliśmy nowy rok ogromną dawką pozytywnej energii i cudownych emocji, a wszystko dzięki Bartkowi i obecności wyjątkowego gościa – bohatera jednego z fotokastów Pana Piotra.
Do zobaczenia wkrótce na kolejnym spotkaniu.