„Zakręcona” fotografia Krzysztofa Czarneckiego – podsumowanie 23. SZF

„Zakręcona” architektura i nie tylko! – to temat 23 Spotkania z Fotografią, które poprowadził dla nas Krzysztof Czarnecki – zafascynowany architekturą przemijającą i industrialną, od niedawna nowy członek Stowarzyszenia TGF.

Temat okazał się bardzo magnetyczny, zgromadził ponad 60-ciu uczestników. Zainteresowanie dzieleniem się wiedzą i własnym doświadczeniem nie maleje, co niezmiennie nas cieszy.

Krzysztof to pasjonat obiektów tworzonych przez człowieka, budynków, wnętrz „wymarłych” zakładów produkcyjnych oraz, co szczególnie podkreśla – klatek schodowych. Jest coś bardzo
ekscytującego w liniach, geometrii, symetrii i wykręconych kształtach klatek schodowych.
Tak, klatki schodowe można pokochać! Mają piękne witraże, malowidła na ścianach, często ozdobne kafle, posadzki, balustrady. W tych kamienicach ukryte jest piękno, które rzadko dostrzegają ludzie.

Szczególny klimat zdjęć Krzysztofa oddają niejednokrotnie detale. Swoją wizję realizuje m.in. za pomocą techniki HDR, bardzo rzadko porzuca kolor, wręcz stara się go jeszcze wydobyć podczas pracy na gotowym materiale. Efekt bywa lepszy, niż zamierzał. Przy czym wykonywanie tych zdjęć może dostarczyć również niezłego dreszczyku emocji. W poszukiwaniu starych kamienic, klatek schodowych fotograf odwiedza również miejsca, do których przylgnęły łatki „dzielnic grozy”.

Miasta, w których Krzysztof znajduje swoje obiekty, to m.in. Bytom, Katowice, Tarnowskie Góry, Kraków, Poznań, Warszawa i in. Mieliśmy przyjemność obejrzeć wybrane sesje, wśród nich oprócz
wspomnianych klatek schodowych np. zabytkową Elektrociepłownię Szombierki w Bytomiu, Zakład Termicznego Spalania Odpadów w Krakowie, KWK Centrum w Bytomiu, Centralną Pompownię
„Bolko”, Walcownię Żelaza i Hutę Katarzynę (Hutę Buczek), unikatowe na skalę światową zabytkowe Warsztaty Kolei Wąskotorowych w Bytomiu Rozbarku, Sąd Rejonowy w Bytomiu, Sosnowiecką Szkołę Realną, jak również wiele innych interesujących obiektów architektonicznych. Krzysztof nie stroni również od formy dokumentalnej na zdjęciach.

Dziękujemy za spotkanie i widzimy się już 9 kwietnia!

Tekst: Kaja Ula Vetille
Zdjęcia: Marcin Szołtysik